Yalova Bonsai Müzesi;

Yalova İl Genel Meclisi’nin 06/04/2021 tarih ve 54 sayılı kararı ile %60’ı orman olan ve Türkiye’nin ilk canlı ağaç müzesine ev sahipliği yapan Yalova’ya bir bonsai (Minyatür Ağaç) müzesi kazandırılması için gerekli çalışmaların yapılması kararı alınmıştır.

Bu kapsamda Yalova İl Özel İdaresi tarafından teknik heyet oluşturularak bu konuda dünyada bulunan farklı örneklerin yerinde incelenmesi konu ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla görüşerek tespit çalışmadan yapmak için heyet tarafından Avrupa’nın Bonsai sanatında ve üretiminde en önde gelen ülkesi olan İspanya’nın başkenti Madrid ve Barselona kentlerinde bulunan Bonsai Müzesi ziyaret edilmiştir. Bu görüşmelerde Bonsai’ de tür seçiminin önemi, iklim ve bitki ilişkisi, sulama suyunun kalitesi, sulama yöntemleri, gübre çeşitleri, ekipmanları ve tarzları hakkında bilgiler edinilmiştir.

Akabinde mülkiyeti Yalova Kadıköy Belediye Başkanlığı’na ait 426 ada 2 parselin 1800 metrekarelik kısmında Yalova İl Özel İdaresince Bonsai Müzesi yapılabilmesi için; Yalova İl Özel İdaresine bedelsiz tahsisi yapılmıştır.

Proje çizimi Yalova İl Özel İdaresince yapılan müzenin 2023 yılında tamamlanarak hizmete açılması planlanmaktadır.

04
04
04
04
04
04
04